Textový režim

Hlavní menu Index Projekty Galerie Jazyky a umění Přátelé Brejlovec.net EU
VlakyCestováníŠkolaDomov

Patrák – model jednotky Btjo ČD v TT

V 60. letech 20. století ČSD obdržely ve dvou sériích 50 čtyřdílných patrových jednotek z produkce VEB Wagonbau Görlitz. V pravidelném provozu se udržely až do roku 2002, kdy byly definitivně odstaveny. Jedna jednotka byla opravena do původní podoby ze 60. let a je příležitostně provozována jako muzejní. Podrobnější popis jednotek je na stránkách Parostroje.

Pro své domácí použití jsem si přestavěl tovární model do podoby na konci provozu u ČD. Z důvodu nedostatku místa jsem se rozhodl hned na počátku pro kompromisní řešení a vypustil jsem jeden střední díl jednotky. Je to sice nekorektní, ale na domácí provoz to stačí :-). Základem přestavby se staly dvě dvoudílné jednotky z pradávné produkce BTTB. Kromě ČSD tyto jednotky provozovaly také německé DR a polské PKP (kde jezdí i dnes) a soudruzi z NDR si s tím moc hlavu nelámali - modely pro všechna provedení lisovali ve stejných formách a měnili jen barvu a popisky, přestože ve skutečnosti se jednotky nemálo lišily. V našem provedení měly vyhlídková okna pro vlakvedoucího a pouze dvě okna na čelech. Když už jsem zasahoval radikálně do modelu, pohrál jsem si i s pojezdem. Původně jsem měl doma vlastní dvouvozovou soupravu. K té jsem přikoupil ještě jednu a využil jsem vždy díly v lepším stavu. Střední díl vznikl z jednoho krajního uříznutím čela.

Start a cíl, zkrácení vzdálenosti skříní
Start a cíl, zkrácení vzdálenosti skříní

Zásadním problémem původních modelů od BTTB byla hrozně velká mezera s měchem mezi skříněmi sousedních vozů. Jistě, bylo to vynuceno požadavkem na průjezd oblouků s malým poloměrem, ale dnes jsme už zase o kus dál. Abych zachoval možnost průjezdu ostrým obloukem i při menší vzdálenosti, použil jsem kinematiky PEHO, které jsou umístěny v každém voze a zacvakávají se do pevné spojky (která pochází z kinematik od DK modelu) přilepené na společném podvozku. Dvojkolí jsou samozřejmě nová, 8.0 mm s jednostrannou izolací, která umožňují odběr proudu z koleje. Díky tomu je výhledově možné udělat jednoduše vnitřní osvětlení vozu a funkční koncová světla.

Střední podvozky s pevným spřáhlem
Střední podvozky s pevným spřáhlem

Hotový střední podvozek
Hotový střední podvozek

Čela vozů potřebovala hodně vylepšit. Na jedné straně je nové vyhlídkové okno z leptu od Hekttora, na opačné straně stačilo zaslepit jen jedno okno na čele. Čelní dvounápravové podvozky dostaly nové upevnění přímo do rámu s nárazníky a se spřáhlem. Na střeše ještě zmizel jeden nežádoucí větrák.

Co všechno bylo potřeba předělat...
Co všechno bylo potřeba předělat...

Skříně vozů jsem stříkal barvami Gunze Mr. Color C16 (zelená) a C35 (šedá). Přechodové měchy jsem lehce napatinoval olejovkou. Za obtisky velmi děkuji panu Petru Smutkovi. Stříbrné ,,dvojky`` pochází z doplňků od Hekttora. Přilepil jsem je lakem a drží dobře.

Hotová jednotka
Hotová jednotka

Čelo soupravy
Čelo soupravy

Čelní vůz soupravy s výhledovým oknem
Čelní vůz soupravy s výhledovým oknem

Nakonec se z původních starých modelů vyklubala hezká jednotka s překvapivě dobrými jízdními vlastnostmi, která nebude u mě doma dělat ostudu.

Poslední změna této stránky: 9. 10. 2011 16:42:45