Textový režim

Hlavní menu Index Projekty Galerie Jazyky a umění Přátelé Brejlovec.net EU
PřekladySlovník městHudba

Camilla Collett - život, dílo a význam osobnosti

Camilla Collett (rozená Wergeland) se narodila 23. ledna 1813 v Kristiansandu a zemřela 6. března 1895 v Oslo. Je známá jako spisovatelka a bojovnice za práva žen. Její otec byl Nicolai Wergeland, matka Alethe Dorothea Wergeland (rozená Thaulow) a bratr Henrik Wergeland.

Velkou slávu jí přinesla její průlomová kniha Amtmandens Døtre, která vyšla ve dvou dílech v letech 1854 a 1855. Byl to první realistický tendenční román v norské literatuře. Byl to ovšem také jediný román, který Camilla Collett napsala. První díl knihy vyšel anonymně, ale velmi brzy bylo všeobecně známé, kdo ho napsal. Její knihy byly velmi důležité pro raný boj za práva žen, protože problematizovaly pozici žen v měšťanských rodinách. Proto se stala čestnou členkou Norské společnosti pro ženskou věc.

Zamilovala se do Johana Sebastiana Welhavena, který byl nepřítelem Camillina bratra Henrika Wergelanda. Vztah Camilly a Johana nedošel dále než k zamilování, protože Johan byl nejistý. Spekuluje se, že se Welhaven stáhl kvůli přesvědčení, že by musel být svému nepříteli Wergelandovi blíže, než by si přál. Jeden literární historik řekl: ,,Camillino srdce byl taneční parket, na kterém se odehrávaly všechny tehdejší konflikty.``

Později, v roce 1841, se provdala za politika, literárního kritika, právníka a profesora Petera Jonase Colletta, který zemřel v roce 1851. Vdovský důchod byl skromný. Camilla zůstala sama se čtyřmi malými syny. Musela prodat dům a už nikdy nenašla opravdový domov. Tři starší synové vyrostli u pěstounů, nejmladší zůstal s ní. Společně se museli nesčetněkrát stěhovat. Až do konce života zápasila s ekonomickými problémy.

V letech 1979 až 1997 byl její portrét na norské stokoruně.

Bibliografie

Zpracováno s použitím textů a obrázků z projektu Wikipedia, Den frie encyklopedi.

Poslední změna této stránky: 9. 3. 2007 09:39:46