Textový režim

Hlavní menu Index Projekty Galerie Jazyky a umění Přátelé Brejlovec.net EU
FotografieSkandinávieVlakyScanyFocení

Můj mobil

19. 3. 2007

Před krátkou dobou jsem si koupil nový mobilní telefon Sony Ericsson K510i, který je mimo jiné vybavený fotoaparátem. Vždycky jsem byl zarytý zastánce klasické fotografie, takže nějaký ,,foťák v mobilu`` mě nemůže nadchnout. Přesto jsem se rozhodl, že ho trochu vyzkouším.

Žádný zázrak jsem nečekal a taky jsem se ho nedočkal. S rozlišením 1,3 MPix se opravdu nedá nic očekávat. Vždycky mě moc pobaví, když mi v příručce tvrdí, že má dokonce čtyřnásobný digitální zoom. Pokud se spokojím s ikonkou na plochu Linuxu, pak jistě dosáhnu i dvacetinásobného zoomu. Nu což, kapitál lze vytřískat z čehokoliv. Tedy o nějakém zoomu nemůže být ani řeč. Nezbytnou nutností je snímat na maximální rozlišení, aby bylo s čím pracovat ve vhodném editoru.

Dnes jsem využil volnou půlhodinu a fotil jsem na nádraží v Pardubicích. Okamžitě se projevilo několik zjevných necností fotoaparátu. Ukázalo se, že prakticky nelze fotit vlaky v pohybu, protože rychlost skenování řádků z čipu je zoufale pomalá. Světelné podmínky nebyly zrovna příznivé, ale kvalitní film by si jistě dobře poradil. Mobilní fotoaparát dokázal dokonale zničit vše, co na obloze bylo. Zda chtěl obrázek vyšperkovat krásnými modrými linkami na hranách předmětů, to už se můžeme jen dohadovat.

Nejsem příliš zdatný v editaci digitálních fotografií, ale bylo potřeba provést zásadní zásahy do kontrastu snímků. Zoufalou neostrost nehodlám komentovat už vůbec.

Výsledky mé práce následují

163 029 v Pardubicích
Stroj 163 009 u prvního nástupiště v Pardubicích
843 009 v Pardubicích
843 009 právě přivezla rychlík z Liberce
Bpeer ZSSK v Pardubicích
Vůz Bpeer ZSSK na vlaku EC 121 Košičan
680 007 v Pardubicích
Pendolino 680 007 přijíždí s vlakem SC 73.
To je asi nejhorší snímek z celé série.

Celkový závěr z mého pozorování je jednoduchý: K fotografování jsou určeny fotoaparáty (nejlépe klasické). Mobily ne. Jediné vhodné použití jsou asi aktuální dokumentační fotografie, na které by nemělo smysl plýtvat filmem.

Poslední změna této stránky: 21. 3. 2007 08:34:34